Haber

TÜRK-İŞ yeni asgari ücreti değerlendirdi.

TÜRK-İŞ, yeni asgari ücret rakamıyla ilgili olarak, “Asgari ücreti belirleme çabaları sadece ücretlileri değil tüm toplumu yakından ve doğrudan ilgilendiriyor. Maalesef kamuoyunun beklentileri karşılanmadı.” değerlendirmesini yaptı.

TÜRK-İŞ’ten yapılan yazılı açıklamada, yeni taban fiyatın patron ve hükümet temsilcilerinin oy çokluğu ile belirlendiği belirtilirken, şu ifadeler kullanıldı:

“Asgari Fiyat Tespit Komisyonunda emekçi kesim adına görev yapan TÜRK-İŞ temsilcileri, mevcut sosyal ve ekonomik koşullarda 2023 yılı için belirlenen taban fiyatın yaşayanları karşılamadığı görüşündedir. çalışanların ve ailelerinin durumu.Halkın beklentisi karşılanamamıştır.Fiyatlandırılan çalışanların alım gücünün düştüğü söz konusudur.Çalışanların alım gücünü koruyacak önlemler alınmalıdır. Asgari ücret çalışmaları, emek kesimi öncelikle “çalışanların kendileri ve aileleri için insana yakışır bir gelir elde etmesi” için çaba sarf etti ama bizim talebimiz bu değil. Bizim yaklaşımımız patronlar ve hükümet temsilcileri tarafından dikkate alınsaydı işçi sınıfının onayı ile taban fiyatın oybirliğiyle belirlenmesi ihtimali vardı.”

“İşçi bölümü alınan karara katılmadı”

TÜRK-İŞ’ten yapılan açıklamada şu değerlendirmelerde bulunuldu:

“Asgari fiyat belirleme çabaları sadece fiyat kesimini değil tüm toplumu yakından ve doğrudan ilgilendiriyor. Maalesef kamuoyunun beklentisi karşılanamadı. Özellikle değerli bir işletmenin temel sorunu olan asgari fiyat kararı. sendikasız işçilerin bir kısmının işçi kesiminin savunduğu ilkeler çerçevesinde ülkemiz çalışma hayatı için değerli bir açılım sağlayacağını, Anayasa’da ‘çalışanların geçimlik kurallarının’ dikkate alınmasına ilişkin bir karar var. Ancak TÜİK bu konuda herhangi bir çalışma yapmaktan kaçınmıştır.Taban Fiyat Tespit Komisyonunda görevli personel temsilcileri bu görüş ve görüşlerle çalışmalara katkıda bulunmuş ve bu çerçevede asgari ücret belirlenmiştir. Bilimsel, objektif yöntemlerle ve güvenilir bilgilerle belirlenen taban fiyat olması gereken taban fiyat bir kez daha gündem oldu. t Pazarlık yapıldı ve karar patron ve hükümet temsilcileri tarafından oy çokluğu ile alındı. Alınan karara katılmadım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu