Haber

TDT Genel Sekreteri: Karabağ’da sözde cumhurbaşkanlığı seçimleri barışı baltalıyor

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Genel Sekreteri Büyükelçi Kubaniçbek Ömuraliyev, Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki Ermeni güçlerinin kontrolündeki topraklarda yapılan sözde cumhurbaşkanlığı seçimlerinin bölgede barış ve istikrarı baltaladığını belirterek, “Biz Bu provokatif eylemi şiddetle kınıyoruz.” dedi.

Ömüraliyev, yaptığı yazılı açıklamada, Ermenistan’ın Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde kurduğu yasadışı rejimin bugün yaptığı sözde cumhurbaşkanlığı seçimlerinden derin endişe duyduklarını belirtti.

“Uluslararası hukukun yanı sıra Azerbaycan Anayasası ve yasalarını da ciddi şekilde ihlal eden, bölgede barış ve istikrarı baltalayan bu provokatif eylemi şiddetle kınıyoruz.” İfadesini kabul eden Ömüraliyev, Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinin Ermeni sakinlerini kendi anayasal sistemine yeniden entegre etme çabalarını takdir ettiklerini belirtti.

Ömuraliyev şunları söyledi:

“Türk Devletleri Teşkilatı, Karabağ bölgesinin Azerbaycan’ın ve Türk Dünyasının bir modülü olduğunu yineleyerek, bu prestijle Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki normalleşme sürecini engelleyecek her türlü eylemden kaçınmaya ve bunu sağlayan diyaloga davet etmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu